Aktualności
Pamięci Generała
01.03.2016
W ostatnim czasie żołnierze Jednostki Wojskowej NIL wraz z Dowódcą płk. Mirosławem Krupą, uczestniczyli w szeregu przedsięwzięć upamiętniających Patrona Jednostki.

24.02.2016r.

Dowódca Jednostki Wojskowej NIL, płk Mirosław Krupa uczestniczył w uroczystej mszy świętej w Kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Krakowie z okazji przypadającej w dniu 24 lutego 2016r., 63 rocznicy śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. "NIL" - patrona JW NIL oraz ZSM nr 4 . Do udziału we mszy świętej Jednostka Wojskowa NIL wystawiła poczet sztandarowy. Ponadto we mszy udział wzięli nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie. Po zakończeniu mszy św. Dowódca JW NIL złożył wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą pamięci Generała.28.02.2016 r.

Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych płk Ryszard Pietras wraz z Dowódcą Jednostki Wojskowej NIL, płk. Mirosławem Krupą uczestniczyli w obchodach poświęconych pamięci "Żołnierzy Wyklętych", które odbyły się w Krakowie. Obchody rozpoczęły się w południe mszą świętą w bazylice Mariackiej. Po mszy św. wraz z uczestnikami przemaszerowali do Parku im. dr. Henryka Jordana, gdzie złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikami: gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. "NIL", gen. Leopolda Okulickiego ps. "NIEDŹWIADEK", gen. Władysława Andersa oraz rtm. Witolda Pileckiego ps. "WITOLD". Jednostka Wojskowa NIL wystawiła również posterunek honorowy przy pomniku patrona jednostki znajdującym się w Parku im. dr. Henryka Jordana w Krakowie.


 
29.02.2016 r.

Delegacja żołnierzy JW NIL wzięła udział w uroczystym koncercie w siedzibie Teatru Polskiego w Warszawie. Koncert odbył się w ramach centralnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

01.03.2016 r.

Delegacja żołnierzy z Jednostki Wojskowej NIL, której przewodniczył Dowódca Jednostki płk Mirosław Krupa wzięła udział w uroczystościach, które odbyły się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w ramach centralnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Delegacja złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze na symbolicznym grobie patrona JW NIL, gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. "NIL".

   

Ponadto w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" na terenie Jednostki Wojskowej NIL, przed pomnikiem Patrona Jednostki gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. "NIL" odbył się uroczysty apel żołnierzy i pracowników resortu ON JW NIL, podczas którego odczytane zostało przesłanie Ministra Obrony Narodowej Pana Antoniego Macierewicza do żołnierzy Wojska Polskiego z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Żołnierze JW NIL wraz z żołnierzami Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych uczestniczyli również w tym dniu w spotkaniach z uczniami szkół podstawowych z terenu gminy Jerzmanowice-Przeginia w woj. małopolskim. Żołnierze JW NIL zaprezentowali młodzieży podstawowe uzbrojenie i wyposażenie żołnierza JW NIL. Spotkania odbyły się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", których inicjatorem był DKWS oraz Wójt Gminy.

9 lutego 2010 roku Prezydent RP  Lech Kaczyński w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi komunistycznemu. Dzień ten upamiętnia egzekucję siedmiu członków Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" która odbyła się w dniu 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie. 
Generał August Emil Fieldorf NIL był jednym z dowódców polskiego podziemia niepodległościowego. Zorganizował i jako pierwszy dowodził "Kedywem" - Komendą Główną Armii Krajowej. Za swoją działalność padł ofiarą zbrodni sądowej okresu stalinowskiego, gdzie postawiono generałowi fałszywe zarzuty zbrodni. W dniu 24. lutego 1953 roku został zamordowany w więzieniu mokotowskim. W wyniku postępowania rehabilitacyjnego został uniewinniony. Jednostka Wojskowa NIL dziedziczy tradycje Kedywu KG AK.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych