Aktualności
Obchody święta Jednostki Wojskowej NIL
05.09.2012
Obchody święta Jednostki Wojskowej NIL

Już po raz czwarty w kompleksie koszarowym na Pychowicach, żołnierze i pracownicy wojska Jednostki Wojskowej NIL obchodzili swoje święto.

 

Na zaproszenie dowódcy JW NIL płk. Mariusza Skulimowskiego na święto przybyli znamienici goście, reprezentujący zarówno władze państwowe, wojskowe, kombatanci związani z patronem i tradycjami KEDYWU AK dziedziczonymi przez JW NIL, jak i zaprzyjaźnione z Jednostką szkoły i stowarzyszenia. Obecny był m.in. Senator RP p. Bogdan Klich, Senator RP  p. Maciej Klima, Dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong, przedstawiciel Prezydenta Miasta Krakowa p. Paweł Stańczyk, przedstawiciele starostwa Bochni ze starostą Jackiem Pająkiem na czele, przedstawiciele szkół, z którymi Jednostka współpracuje, a także przedstawiciele Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwa Kurkowego” z Krakowa ze starszym Bractwa p. Henrykiem Kuśnierzem oraz Królem A.D. 2012 p. Kazimierzem Lorancem.

 

Święto poprzedził w dniu 03.09 I Marsz „śladami gen. Nila – od zmierzchu do świtu”, którego zwycięzcy zostali udekorowani podczas uroczystego apelu.

 

W dniu 04.09 oficjalne obchody święta rozpoczęła konferencja „Specjalsi na przełomie wieków”, której prelegentami byli p. Marcin Rak, posiadacz jednego z dwóch znajdujących się w Polsce dzienników „SAS WAR DIARY 1941-1945” oraz kombatanci p. ppor. Tomasz Skrzyński, który brał udział w walkach o Monte Cassino i pod Tobrukiem oraz kpr. pchor. Wojciech Narębski który jako żołnierz przeszedł szlak bojowy Armii Andersa. Obaj Weterani przypomnieli historię walk jakie stoczyli w czasie II Wojny Światowej. Głos zabrał również Prezes Fundacji Muzeum Historii AK w Krakowie ppłk Kazimierz Kemmer „Halny”.

 

Następnie po Mszy Św, odprawionej przez Dziekana Wojsk Specjalnych płk. dr. Stanisława GULAKA w intencji wszystkich żołnierzy i pracowników wojska Jednostki NIL, nastąpił uroczysty apel i złożenie wieńców pod pomnikiem Patrona Jednostki.

 

Podczas apelu, wręczone zostały odznaczenia i medale resortowe a także odznaki pamiątkowe Jednostki oraz uroczyste pożegnanie żołnierzy GWI wyjeżdżających do Afganistanu w ramach XII zmiany PKW ISAF.

 

 

GALERIA

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych